Elektrownia fotowoltaiczna

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jest to dziedzina zarówno nauki jak i techniki, która zajmuje się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność zyskały kolektory słoneczne, zwane zupełnie inaczej solarami, natomiast działanie paneli i kolektorów jest różnorakie.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednakże to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednak kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Natomiast najczęściej stosuje się je do ogrzewania wody użytkowej albo basenowej. W pewnych przypadkach również wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a zatem instalacje fotowoltaiczne a także solary, są do siebie bardzo podobne. Większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobów wykorzystania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnych celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, aby miejsce jego montażu było świetnie nasłonecznione, a więc dach powinien być nachylony pod właściwym kątem oraz skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie powinno się się przejmować, jeżeli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być także montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są np w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy też spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Stosując instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a dosłownie uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeśli zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Warto zobaczyć: fotowoltaika włocławek.