Jak zadbać o popularność bloga

Czy prowadzenie bloga ma sens?

Pisaniem bloga może zająć się właściwie każdy, kto kreuje coś ciekawego lub preferuje się podzielić własnymi przemyśleniami, czy codziennością.
O czym pisać bloga online?
Na blogu internetowym można zamieszczać poprawnie wszystko, każda forma i tematyka znajdzie swoich odbiorców.
Nie ważne, czy piszesz opowiadania, czy pamiętnik, zamierzasz pokazać wytwór swojej wyobraźni, czy swoje życie.

Jeżeli chcesz prowadzić bloga – rób to.
Na blogach najczęściej ukazują się właśnie opowiadania w różnej tematyce, jednak nie brakuje również blogów tematycznych: kulinaria, moda i uroda, opisy intrygujących książek i filmów, którymi autor bloga preferuje się podzielić i wiele innych. Można pisać nawet o każdym swoim zainteresowaniu.
Trzeba jednakże pamiętać o tym, że ważny jest sposób przekazu i o tym, że blog to nie tylko tekst.
Jak przyciągnąć czytelnika?
Nie ma prawdopodobnie bloga internetowego, który przypadłby do gustu każdemu. Wynika to z tego, że nie wszyscy lubimy to samo i oczywiście nie każdy temat nas zainteresuje. Dlatego nie warto się przejmować jedną, czy dwiema opiniami negatywnymi. Jednakże jeśli one przeważają to już trzeba się zastanowić, czy na pewno wszystko jest w porządku.
A więc o czym powinno się przede wszystkim pamiętać?

Zadbaj o wygląd strony – chaotyczne rozmieszczenie informacji powoduje, że blog internetowy wygląda niechlujnie, jednakże kiepsko dobrana zestaw barw utrudnia czytanie, co zniechęca czytelnika, bo wszakże nie lubimy się długo męczyć; czytanie bloga powinno sprawiać radość. Dobre pierwsze wrażenie to połowa sukcesu zatem poświęć dłuższą chwilę na stworzenie grafiki; jeśli przyciągnie ona uwagę, to zachęci odwiedzającego stronę do zgłębienia treści.
Pamiętaj, że piszesz dla ludzi – niezależnie od tego, jakiego bloga online prowadzisz dbaj o to, by wpisy były sensowne, poprawne stylistycznie i gramatycznie. Pisz o tym, co uważasz za ciekawe i w taki właśnie sposób to przedstawiaj. Weź pod uwagę, że czytelnik może nie znać opisywanego tematu; wyjaśniaj dość z dokładnością, aby nikt nie musiał szukać dodatkowych informacji, w celu zrozumienia twojego wpisu.
Skup się na jednym temacie – kiedy piszesz o modzie nie publikuj nagle wpisu na całkiem inny temat. Nawet o ile pragniesz się podzielić jakąś inną informacją, staraj się te dwie sprawy powiązać.

Pozyskanie nowych czytelników wiąże się przede wszystkim z pierwszym wrażeniem; trzeba kogoś zachęcić, aby poświęcił chwilę na bliższe zapoznanie z blogiem. Jest to istotne w szczególności na początku, gdy niewiele jest czytelników, którzy mogą polecać bloga internetowego znajomym.
By zachęcić do przeczytania kolejnych wpisów na prawdę ważna jest też interakcja. O ile odpowiadasz na komentarze, stosujesz się do wymagań czytelników, poruszasz proponowane przez nich tematy zwiększasz szansę na to, że powrócą na twojego bloga.
Trzymaj się również terminów. Jeśli informujesz, że wrzucisz nowy wpis w poniedziałek, to nie zwlekaj do wtorku, bo wówczas ludzie mogą już nie sprawdzić, czy coś się pojawiło.